Урок з природознавства у 4 класі "Збережемо природу Землі разом"

Мета: формувати уявлення про моральну, естетичну, пізнавальну, валеологічну, практичну цінність природи для людей, розширити уявлення про те, що загрожує природі, про шляхи збереження природних багатств і правила поведінки в природі, виховувати почуття відповідальності за природу рідного краю, країни, прагнення берегти, примножувати, охороняти природу, розвивати пізнавальний інтерес до вивчення природи.

Обладнання: ілюстрації, малюнки учнів за темою «Збережемо природу Землі», глобус, таблиці, магнітофон, конверти із прислів’ями, карта України, відеофільм «Планета Земля».

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Учитель:

От і знову дзвінок лунає,

Мелодійно і срібно звучить.

Він до класу дітей закликає,

Щоб успішно вас знову учить.

Привітання до гостей.

Учні:

Добрий день, добрий, день, добрий день всім!

Добрий, день, добрий день, хай вам щастить!

Учитель:

Посміхніться один одному. Бажаю вам гарного настрою, плідної роботи. Спочатку сідають дівчата – краса нашого класу, а потім хлопчики – його сила та мужність.

Діти, починається урок, а на уроці ми – уважні, розумні, організовані, кмітливі.

Наш урок буде проходити під гаслом:

Будь природі другом –

Будь природі сином.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ.

1. Хвилинка фенологічних спостережень.

Учитель:

Усі ми, вирушаючи до школи, на роботу цікавимось, якою буде погода. Визираємо у вікно, є опади чи немає, дивимося на термометр – холодно чи тепло. Яка зараз пора року ? Який зараз місяць? Що ви можете сказати про стан неба? Чи світить сонце? Сьогодні тепло чи холодно? Чи є на дворі вітер? Як ви думаєте що роблять в цю пору люди на полях на городах? Як поводяться звірі і птахи? Яку корисну справу для природи ви зробили минулого тижня?

Приготуйте календар природи.

2. Черговий синоптик. Сьогодні на території України очікується хмарна з проясненнями погода; подекуди пройде мокрий сніг. Температура повітря -1, -5 ᵒС морозу. В наступні дня погода істотно не зміниться.

3. За народними прикметами листопад зимі ворота відчиняє. Раніше, коли не було метеостанцій, люди передбачали погоду місцевими ознаками. Давайте пригадаємо народні прикмети, пов’язані з погодою, природою.

4. Поетична хвилинка. Вірші про осінь.

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

1. Мозковий штурм.

— Що називають материком?

— Скільки материків на планету Земля?

— Назвіть їх.

— Який материк складається з двох частин?

— Назвіть найбільший острів на Землі.

2. Робота з географічною картою.

— Покажіть на карті материки.

— Покажіть найбільший острів на Землі.

3. Екологічна хвилинка.

Вчитель .

Природа щедра до нас. Усе що ми маємо- від неї. Тож відплатемо їй своєю добротою, увагою, чесним поводженням, і вона буде щедрішою.

Природа просить порятункуЗеленим шепотом лісів,Тривожним лебединим криком,Змілілим плеском рік, морів.Вона до нас із щемом в серціЗболілі руки простягає,Надіючись на кращу долю,Про милосердя всіх благає. Приспів:Не ламайте, не знущайтесь,Не руйнуйте, не губіть...Пожалійте, приголубте,Нагодуйте, оживіть!

ІV. ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Вступне слово вчителя.

Я зірвав квітку і вона загинула. Я спіймав метелика і він помер у мене на долоні. І тоді я зрозумів, що торкнутися краси можна тільки серцем.

2. Бесіда вчителя.

Наша планета у космічному просторі дуже маленька, але для нас вона здається великою і рідною. Одна із найголовніших особливостей нашої планети – існування на ній життя. Берегти нашу Землю й постійно дбати про неї – одне з найважливіших завдань сьогодення. Знищити природу легко, а зберегти важко. Сьогодні ми з вами, діти, поговоримо про охорону природи, про те, що загрожує природі Землі та про шляхи збереження природи.

Майбутнє Землі у небезпеці! Людство стоїть на порозі екологічної катастрофи, виникла проблема чистої води, йдуть кислотні дощі, люди хворіють на рак. І тому ми повинні бити на спалах, щоб врятувати нашу Землю.

3. Рольова гра.

Давайте зв’яжемо глобальне екологічне забруднення Землі з нашою місцевістю на прикладі річки Тясмин.

4. Запропонуйте свої шляхи збереження природи на планеті Земля.

Метод «Пресу» — починаємо зі слів «Я вважаю…», «Мені здається…», закінчуємо «Отже, тому…».

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ.

1. Перегляд презентації «Планета Земля в безпеці».

— Чи схвилював вас цей фільм?

Я пропоную вам висловити свої думки, почуття у гру-побажанні «Треба – не можна!»

1 варіант – «Треба…»;

2 варіант – «Не можна! Слід…»

2. Учні клеять на глобус свої відповіді.

Я вважаю, що планета Земля в добрих руках і ви будете для неї тільки друзями.

3. Музична релаксація

(Звучить музика і спів птахів)

Хто у лісі стук, стук,

Що за пташка трудівник?

Лінуватись він не звик.

(Дятел)

Кожен добре знає мене,

Найчорніший птах весняний,

Я по полю походжаю

Черв’яків усіх з’їдаю.

(Грак)

Хто так рано тьохкає, співає,

Хто весну красну радо зустрічаю?

(Соловейко)

4. Робота з підручником.

Питання:

Що записано у Конституції України щодо охорони природи?

Записані спеціальні закони щодо охорони природи і кожна людина зобов’язана їх виконувати.

Як називається книга, де записані рідкісні види тварин та рослин, які під загрозою зникнення?

Червона книга

Які сторінки цієї книги?

Різнокольорові:

Чорний – безнадія;

Червоний – небезпека;

Білий – невідомість;

Зелений – надія на відновлення.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.

Висновки:

·                                  Що нового ви почули на уроці?

·                                  Що станеться, якщо природу не охоронятимуть?

·                                  Що найбільше запам’яталось?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Творче завдання: намалювати плакат «Планета Земля в небезпеці».

Опрацювати статтю підручника, підготувати відповіді.