Триліський навчально-виховний комплекс


запам'ятати

 

Урок з природознавства у 4 класі "Збережемо природу Землі разом"

Мета: формувати уявлення про моральну, естетичну, пізнавальну, валеологічну, практичну цінність природи для людей, розширити уявлення про те, що загрожує природі, про шляхи збереження природних багатств і правила поведінки в природі, виховувати почуття відповідальності за природу рідного краю, країни, прагнення берегти, примножувати, охороняти природу, розвивати пізнавальний інтерес до вивчення природи.

 Обладнання: ілюстрації, малюнки учнів за темою «Збережемо природу Землі», глобус, таблиці, магнітофон, конверти із прислів’ями, карта України, відеофільм «Планета Земля».

 

ХІД УРОКУ

 І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 Учитель:

 От і знову дзвінок лунає,

 Мелодійно і срібно звучить.

 Він до класу дітей закликає,

 Щоб успішно вас знову учить.

 Привітання до гостей.

 Учні:

 Добрий день, добрий, день, добрий день всім!

 Добрий, день, добрий день, хай вам щастить!

 Учитель:

Посміхніться один одному. Бажаю вам гарного настрою, плідної роботи. Спочатку сідають дівчата – краса нашого класу, а потім хлопчики – його сила та мужність.

 Діти, починається урок, а на уроці ми – уважні, розумні, організовані, кмітливі.

 Наш урок буде проходити під гаслом:

 Будь природі другом –

 Будь природі сином.

 ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ.

 1. Хвилинка фенологічних спостережень.

 Учитель:

 Усі ми, вирушаючи до школи, на роботу цікавимось, якою буде погода. Визираємо у вікно, є опади чи немає, дивимося на термометр – холодно чи тепло. Яка зараз пора року ? Який зараз місяць? Що ви можете сказати про стан неба? Чи світить сонце? Сьогодні тепло чи холодно? Чи є на дворі вітер? Як ви думаєте що роблять в цю пору люди на полях на городах? Як поводяться звірі і птахи? Яку корисну справу для природи ви зробили минулого тижня?

 Приготуйте календар природи.

 2. Черговий синоптик. Сьогодні на території України очікується хмарна з проясненнями погода; подекуди пройде мокрий сніг. Температура повітря -1, -5 ᵒС морозу. В наступні дня погода істотно не зміниться.

 3. За народними прикметами листопад зимі ворота відчиняє. Раніше, коли не було метеостанцій, люди передбачали погоду місцевими ознаками. Давайте пригадаємо народні прикмети, пов’язані з погодою, природою.

 4. Поетична хвилинка. Вірші про осінь.

 ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

 1. Мозковий штурм.

 — Що називають материком?

 — Скільки материків на планету Земля?

 — Назвіть їх.

 — Який материк складається з двох частин?

 — Назвіть найбільший острів на Землі.

 2. Робота з географічною картою.

 — Покажіть на карті материки.

 — Покажіть найбільший острів на Землі.

 3. Екологічна хвилинка.

Вчитель .

Природа щедра до нас. Усе що ми маємо- від неї. Тож відплатемо їй своєю добротою, увагою, чесним поводженням, і вона буде щедрішою.

Природа просить порятункуЗеленим шепотом лісів,Тривожним лебединим криком,Змілілим плеском рік, морів.Вона до нас із щемом в серціЗболілі руки простягає,Надіючись на кращу долю,Про милосердя всіх благає. Приспів:Не ламайте, не знущайтесь,Не руйнуйте, не губіть...Пожалійте, приголубте,Нагодуйте, оживіть!

 

 ІV. ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

 1. Вступне слово вчителя.

 Я зірвав квітку і вона загинула. Я спіймав метелика і він помер у мене на долоні. І тоді я зрозумів, що торкнутися краси можна тільки серцем.

 2. Бесіда вчителя.

 Наша планета у космічному просторі дуже маленька, але для нас вона здається великою і рідною. Одна із найголовніших особливостей нашої планети – існування на ній життя. Берегти нашу Землю й постійно дбати про неї – одне з найважливіших завдань сьогодення. Знищити природу легко, а зберегти важко. Сьогодні ми з вами, діти, поговоримо про охорону природи, про те, що загрожує природі Землі та про шляхи збереження природи.

 Майбутнє Землі у небезпеці! Людство стоїть на порозі екологічної катастрофи, виникла проблема чистої води, йдуть кислотні дощі, люди хворіють на рак. І тому ми повинні бити на спалах, щоб врятувати нашу Землю.

  

 3. Рольова гра.

 Давайте зв’яжемо глобальне екологічне забруднення Землі з нашою місцевістю на прикладі річки Тясмин.

 4. Запропонуйте свої шляхи збереження природи на планеті Земля.

 Метод «Пресу» — починаємо зі слів «Я вважаю…», «Мені здається…», закінчуємо «Отже, тому…».

 V. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ.

 1. Перегляд презентації «Планета Земля в безпеці».

  — Чи схвилював вас цей фільм?

 Я пропоную вам висловити свої думки, почуття у гру-побажанні «Треба – не можна!»

 1 варіант – «Треба…»;

 2 варіант – «Не можна! Слід…»

 2. Учні клеять на глобус свої відповіді.

 Я вважаю, що планета Земля в добрих руках і ви будете для неї тільки друзями.

 3. Музична релаксація

 (Звучить музика і спів птахів)

 ***

 Хто у лісі стук, стук,

Що за пташка трудівник?

 Лінуватись він не звик.

 (Дятел)

 ***

 Кожен добре знає мене,

 Найчорніший птах весняний,

 Я по полю походжаю

 Черв’яків усіх з’їдаю.

 (Грак)

 ***

 Хто так рано тьохкає, співає,

 Хто весну красну радо зустрічаю?

 (Соловейко)

  4. Робота з підручником.

 Питання:

 Що записано у Конституції України щодо охорони природи?

 Записані спеціальні закони щодо охорони природи і кожна людина зобов’язана їх виконувати.

 Як називається книга, де записані рідкісні види тварин та рослин, які під загрозою зникнення?

 Червона книга

 Які сторінки цієї книги?

 Різнокольорові:

 Чорний – безнадія;

 Червоний – небезпека;

 Білий – невідомість;

 Зелений – надія на відновлення.

 

 VI. ПІДСУМОК УРОКУ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.

 Висновки:

·                                  Що нового ви почули на уроці?

·                                  Що станеться, якщо природу не охоронятимуть?

·                                  Що найбільше запам’яталось?

 VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

 Творче завдання: намалювати плакат «Планета Земля в небезпеці».

 Опрацювати статтю підручника, підготувати відповіді.

 

Подобається